Není dýha jako dýha

08.01.2017

Oživení starého dýhovaného nábytku zachrání mnohdy velmi zajímavé kusy, které by se jinak vyhodili nebo skončili třeba jako topivo. A to by byla určitě škoda. 

Rádi pracujeme s nábytkem, který je kdysi vyrobený s fortelem a řemeslnou zručností, vyráběný poctivě a z kvalitních materiálů. Chybějící části lze doplnit, povrchy obrousit, pečlivě slepit a zpevnit, povrchny vyčistit a znovu vyleštit. Tyto jedinečné kousky pak dál dlouho slouží, narozdíl od dnešního sériově vyráběného nábytku...

Pracujeme převážně se masivním dřevem smrku, borovice, dubu či buku. Díky dýhovanému nábytku se ale setkáváme i s jinými druhy.  Každý takový kus má jedinečný vzhled díky odlišné kresbě a zabarvení dřeva. Nenajdete dva stejné. Takové kousky prostě stojí za záchranu!:) Vybrali jsme fotografie s oživenou topolovou, ořechovou nebo třeba třešňovou dýhou. 

Určitě se nebojíme barevného nábytku. V interiéru barvy naopak vyhledáváme a těšíme se z nich. Kombinujeme různé techniky, vzory a struktury. 

Starý odložený a již nechtěný nábytek od nás dostane novou jiskru. Ke každému kousku proto vytváříme nové návrhy a snažíme se, aby to k sobě prostě 'sedělo'. Vše musí být spolu v určité harmonii. Někdy je to třeba barevná úchytka, dřevěné nožky a jindy například hejno malovaných holubů. V naší malé dílně tak vznikají neopakovatelné originály. Najděte si nějaký kousek k Vám domů v našem NÁBYTKU.

Nanášení finální povrchové úpravy máme nejraději. Na dřevo a dýhovaný nábytek používáme pravý včelí vosk. Příjemně voní a dobře se s ním pracuje. Kresba je zpočátku na obroušeném povrchu nevýrazná, po nanesení vosku ale odstíny dřeva vystoupí a lehce ztmavnou. Po vyleštění je nábytek hedvábně hladký, odolný a lehce se doma udržuje.