Žlutý příběh kartotéky

24.04.2016

Máme rádi příběhy a zvláště ty, co dobře končí. Jeden takový může vyprávět i Žlutá kartotéka. Delší dobu jsme se rozhlíželi po tom pravém úložném prostoru. Tento starý nábytek, původně určený do kanceláří a podniků, jsme chtěli zajímavě přizpůsobit interiéru a užívání doma.

Měli jsme štěstí a získali starou kartotéku - konkrétně Arbor Prague. Přicestovala k nám z Kuřimi. Dnes už máte uložené dokumenty v počítači, dříve jste je v papírové podobě zakládali třeba do této kartotéky. Chtěli jsme zachovat co nejvíce původních prvků, např. odlišné úchytky nebo kovové štítky.

Pro nátěr jsme zvolili pastelovou žlutou. Oproti svému původnímu vzhledu teď vypadá velmi hravě. Použití žluté barvy v interiéru navíc působí teple a pozitivně. Tmavý odstín dubové dýhy na zásuvkách skvěle vynikl.

Tři stejné díly kartotéky okamžik po rozbalení balíčku. Bylo na nich vidět, že se dříve často využívaly. V tuto chvíli společně přemýšlíme, co s tímto kouskem dál.. Nejdříve jsme části spojili dohromady, aby vznikl jeden kus. Přilepovali jsme uvolněnou dýhu, tmelovali škrábance a rýhy. Velkou péči jsme věnovali zásuvkám - na kartotéce to nejdůležitější.

Kartotéka je umístěna na námi vyrobené podnoži z bukové překližky a bukových nohou. Stejná buková deska je také v zásuvkách, kde tvoří dno. Povrchy jsou upraveny bezbarvým lakem. Úchytky čekají v řadě na kompletaci, jsou také žluté. Jedna je kulatá, ale to nám nevadí. Naopak. 

Sestavení do finální podoby. Až teprve na závěr vlastně vidíme, jak to celé bude vypadat. Příběh byl napínavý. Hledali jsme místo na focení, kde to bude skříňce slušet nejvíc. Tu správnou atmosféru jsme nakonec našli ve starém bytě, kde jsou původní parkety.

Využití je opravdu široké a necháme ho rádi na vás. Ale abyste nezapomněli, co kde máte schováno, pojmenujte si každou zásuvku vlastním štítkem!