Jak se tvoří ve dvojici?

07.01.2018

O tom, jak se tvoří ve dvojici, kde se člověk dobíjí, co plánujeme a zda se náhodou při tvoření nepereme :), se můžete dočíst na následujících řádcích. 

Rozhovor vznikl pro web Fler.cz.


Řekněte nám na úvod něco o sobě. Jak jste se dostali k tvoření?

M: Jmenuji se Martina a pocházím z Loun. Zamilovala jsem si zdejší okolí a kopce Českého středohoří. Odmala jsem věděla, že jakákoliv tvořivá činnost mě dělá šťastnou. Už na základní škole jsem si doma malovala a ze všeho nejvíc milovala ticho a klid. Na střední školu jsem šla na sklářskou do Kamenického Šenova a nelitovala jsem, sklo mě tu doslova pohltilo. Chtěla jsem se dál věnovat produktovému designu, a tak jsem vystudovala tento obor na FUD UJEP. Už při studiu jsem se o nábytek zajímala a vyráběla první prototypy. Ale až při spolupráci s Ondřejem se z koníčka stalo podnikání, za což jsem ráda.

O: Jmenuji se Ondřej, jem neposedný, rád se toulám v přírodě, jím a spím. K tvoření jsem se nijak nedostal, je mou součástí. Všechny děti přece něco vyrábí, malují, zpívají, tančí... Má to v sobě každý. Pořád se učím něco nového. Naštěstí mi to nikdo neznechutil. Myšlenka přetváření nábytku vznikla velmi jednoduše. Jednoho dne jsem šel do sklepa a tam našel a opravil starou stoličku. Když byla hotová, dali jsme ji na Fler. A tak to celé začalo! Název Keporkak byl takový vtípek, ale dnes už nám lidé píší "ahoj Keporkaci" a to je super! Společně jsme se dokázali vypracovat z ničeho. Začalo to ve sklepě a pokračuje v pěkné dílně.


Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?

Ano, věnujeme se jí profesionálně. Do naší tvorby dáváme prakticky všechen náš čas. Často se jedná o fyzicky náročnou práci, která člověka unaví. Bolí ruce od vytahování hřebíků, napínání popruhů, záda od tahání starých křesel. Také zabalit velké kusy nábytku pro přepravu není žádná legrace. Relaxujeme proto při malování, vyřezávání ze dřeva nebo šití. Tak vznikají naše bytové doplňky.


Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?

Používáme hodně technik. Rádi čalouníme, to nás moc baví. Říkáme, že si hrajeme s nábytkem, a je to pravda. Ta hra je pro nás důležitá, díky ní jsme stále kreativní a baví nás to! Snažíme se, aby každá věc z naší dílny měla originální fígl nebo vtípek. Dá se říci, že tvoříme v určitých obdobích, nyní nás fascinuje vesmír a kaktusy, a to se promítá i do naší práce.


Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.

M: Upřímně bych řekla, že nám vše docela dlouho trvá. Já si hodně kreslím různé nápady a postřehy, tužku mám pořád při ruce. Proces tvorby u renovace začne tím, že se k nám dostane starý nábytek. Přemýšlíme, jak ho netradičně ozvláštnit a jaký mu dát nový nápad. Někdy tento proces potřebuje svůj čas a návrh musí uzrát. Práce s nábytkem je časově náročná, a proto často pracujeme na několika projektech současně. Výhodou je, umět si práci chytře naplánovat.


Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?

O: Nejdůležitější je, aby se nám oběma hotový produkt líbil, jinak by to nešlo. A není vždy jednoduché se dohodnout! Občas se i popereme :) Nejnapínavější je čekat na názory všech skvělých lidí, kteří sledují naši práci. Je to náš hnací motor. Díky sociálním sítím máme rychlou odezvu.


Kdybyste měli upozornit na jeden svůj výrobek, který by to byl a proč?

Těžká otázka, jednu věc? Máme v portfoliu různorodou řadu nábytku a doplňků a každý projekt je unikátní. Naším nejnovějším počinem je taburet Pro štěstí. Čalounění je tu řešeno do tvaru čtyřlístku. Nebo věšák Větev z bukového dřeva. Zavěste své svršky do větví!

Používáte své výrobky, nebo jste kovářovy kobyly?

U nábytku je důležitá jeho funkčnost, a proto je potřeba ho pořádně testovat! Takže mít doma své produkty je asi ta nejlepší volba. Spoustu věcí jsme si nejdříve vytvořili k nám domů. Používáme tedy hojně naše výrobky a stejně tak naše okolí a rodina.


Čemu se rádi věnujete ve volném čase, když netvoříte?

M: U mě vede jednoznačně příroda, ať už se jedná o společné toulání po kopcích či focení přírodních krás. Také pravidelně navštěvuji filmový klub v lounském kině.

O: Také jsem nejraději venku. Já osobně čas mezi volnem a prací nedělím. Na jaře jsem upravil naši mini-dodávku pro kempování a ideální scénář nastal začátkem tohoto léta. Vezli jsme nábytek naší milé zákaznici do chalupy na Šumavu. Využili jsme této cesty a toulali se po lesích a pralesích a přespávali venku v autě.


Jak vypadá váš ideální den?

Snažíme se udělat si každý den ideálním. Ráno si uvaříme hrnec kafiště a rozvrhneme si, na čem budeme ten den pracovat. Děláme, co nás baví, a děkujeme všem, že v tom můžeme i nadále pokračovat.


Jaké máte pracovní plány pro příští rok?

Plánů je spousta (plný skicák!). Uvidíme, které nakonec přetvoříme ve skutečnost. Chtěli bychom vyrábět více vlastních produktů ze dřeva. To je směr, kterým se chceme ubírat.