Pět let s nábytkem

03.02.2019

Dnes je to přesně pět let, co nám vznikl pod rukama tento projekt. Nebylo to ale tak jednoduché. Nevěděli jsme, že budeme renovovat a vyrábět nábytek, čalounit, budeme mít eshop a bude nás to živit. Začalo to velice pozvolna...

Je únor. Ondřej má neodbytné nutkání něco vyrobit. Ve sklepě najde starý a dosti zničený taburet. Jak dlouho tam asi ležel zapomenutý? S chutí ho opraví a upraví dle svého, vzniká tak stolička Trojnožka. Naše první opravená věc. Druhá část Dvadílny přispěje svým uměním se štětcem a natírá ji. Již se rýsuje budoucí kreativní souhra:)

Radost z ruční práce je nakažlivá. Po stoličce vyzýváme starý stůl stojící v koutě kočárkárny. Dřív se na něm pralo. Z našeho úzkého sklepa se pomalu stává provizorní dílna. Pod okno zarážíme desku a vzniká něco jako pracovní stůl. Elektrifikaci tu zajišťuje 'prodlužka' hozená oknem ven z bytu. Když venku prší, lehce probíjí. Nějaké základní potřebné nářadí máme, ani nevíme odkud. 

Nadšení neopadá a s prvními výrobky se chlubíme na prodejním portálu Fler. Naše jméno bude Keporkak Furniture (teď již přejmenováno na Dvadílnu). Proč? Znělo nám to praštěně. Těch pár zachráněných kousků do pár dnů prodáváme. Vracíme do oběhu staré, vložíme do práce kus sebe a začíná nám to všechno dávat smysl. Sháníme další staré kousky a pozvolna pokukujeme i po našem prvním křesle. 

Podařilo se nám nějaké získat za odvoz. Křeslo odstrojíme a ještě nevíme moc co dál. Navíc se nám nevejde do sklepní dílny. Když ho člověk chce otočit, musí vycouvat ven. Vyrážíme proto ze sklepního podsvětí na denní světlo. Chodíme po Lounech a hledáme malou dílnu. 

Podařilo se nám jí nakonec najít! Keporkaci doplouvají do staré mlékárny na kraji města. Oproti sklepu nám prostor jedné místnosti přijde obrovský! Máme motivaci to tady zaplnit krásnými kousky. Po nocích koukáme na videa, jak se čalouní a zkoušíme, hledáme lepší řešení a zase zkoušíme. Časem si troufneme i na naše první čalouněné křeslo. 

Dílna se nám pomalu plní. Nábytek přivážíme, renovujeme, fotíme, prodáváme, balíme a zase odesíláme. Každý den se učíme něco nového. Klademe větší důraz na prezentaci výrobků. Zdokonalujeme se ve focení a aranžování. S nadšením komunikujeme se skvělými lidmi co se zajímají o naši práci a taky propadly kouzlu starého nábytku a doplňků. Když je venku hezky, vyndáme stůl před dílnu a pracujeme venku.

Měsíce pomalu ubíhají a my se posouváme dále. Máme nápady na své vlastní výrobky. Navrhujeme věšák, celý z bukového dřeva. Vyrábíme náš první taburet pro štěstí ve tvaru čtyřlístku. Sledujeme, jak jsou poctivě vyrobeny staré věci a inspirujeme se pro svou vlastní tvorbu.

Dílna začíná pomalu přetékat a zaplňujeme i přilehlou garáž jako sklad. Hodně čalouníme. Křesla, židle, taburety. Hledáme ty nejzajímavější potahové látky, nebojíme se barev ani výrazných vzorů. Často také vyrážíme na lov nábytku po ČR. Díky tomu poznáváme kus světa a vidíme nová místa. Starý nábytek hledáme na půdách, ve stodolách, v bazarech i ve starých bytech, které jejich majitelé chtějí vyklidit. Posíláme naše hotové výrobky i za hranice. Do Švýcarska, New Yorku, Rakouska nebo třeba Irska. 

Jak čas běžel, vytvořili jsme si eshop a máme Instagram i Facebook. Když nám už byla dílna v mlékárně malá, přestěhovali jsme dílnu do mlýna. Je to krásná stará stavba u řeky Ohře. Máme tu velký prostor s vysokými stropy, který má své kouzlo a klid, prostě splněný sen. 

Díky naší práci poznáváme skvělé lidi. a krásná místa. Jen díky našim zákazníkům můžeme dělat, to co nás baví. Myslíme si, že všichni naši zákazníci jsou naprosto úžasní. Dnes je to přesně pět let, co Ondra odešel do sklepa opravit první dřevěný kousek. Určitě nečekal, co tím všechno způsobí. Těch pět let s vámi bylo pořádné dobrodružství! Už se těšíme na další roky a na to, co nám všem přinesou. Díky za to, že můžeme dělat, co nás baví!

Ondřej a Martina