Buk vs dub

28.01.2022

Starý nábytek, převážně z Československa, je vyroben z buku. Bukové jsou židle, područky i konstrukce křesel. Bukové jsou všechny nohy dýhovaných stolů a stolků. Je to celistvé tvrdé dřevo, dobře se moří, skvělé na čalounění a ohýbání. Máme ho rádi. Pak nám ale do dílny zavítá dub, jako právě teď, a my dva se opět nemůžeme shodnout. Které dřevo je krásnější? Ondřejův favorit je jasně buk, Martinka zase dává přednost dubu. Dub vás dokáže okouzlit svou výraznou kresbou. Na světle se zalesknou jeho 'zrcátka' a láska je na světě. Také jeho vůně, tu si nejde s ničím splést, takový přírodní dubový deodorant. A ty krásné velké suky, ty jsou pro nás na dubu rozhodně ozdobou než vadou! S tím vším se jeho bledší bukový brácha nemůže rovnat.

Naše ukázky dubového dřeva:

Buk by se dal na první pohled odsoudit jako fádní a nevýrazné dřevo. Tolikrát nás však mile překvapil, že si už nedovolíme nic takového říkat. Často obdivujeme výjimečnou kresbu soustružených nohou u našich taburetů. Léta se rozbíhají a shledávají v zajímavých křivkách a obrazcích. Ohýbané područky u starých křesel, které často brousíme, ať jsou na tom sebehůř, tmavé a mastné od častého užívání a poškrábané, nakonec se na nás vždy usměje buk, světlý a panensky čistý. Připravený na nové moření a povrchovou úpravu, která mu dodá punc elegance. Čím starší bukové dřevo natíráme tvrdým olejem, tím zajímavější je jeho výsledná kresba. Hraje snad všemi odstíny hnědé, od pískově po žlutou, oříškovou až světle vanilkovou a jemně béžovou.

Naše ukázky bukového dřeva:

Když mluvíme o dřevu, samozřejmě myslíme i na to, čím bylo dříve. Máme několik svých oblíbených dubů, které jsou staré stovky let - Oldřichův dub u Peruce, dub v Petrohradě a duby v parku Krásného dvora. Občas je rádi navštívíme a pohlédneme do jejich majestátních korun. Solitérní kusy živého dřeva, trpělivě pozorují svět kolem sebe. Dlouhá léta se mění v mohutný kmen a hrubší borku. Dub neutichne ani v zimě, jeho listí příjemně chrastí až do jara.

Fotky dubů:

Buky ale zase vytvářejí nádherné lesy. Rovné šedé kmeny jsou jako sloupy uvnitř chrámu a zelené koruny jeho neprostupným stropem. I v největším horku vám bude v takovém lese příjemně a na podzim pro připraví úžasnou podívanou v podobě zlatých listů.

Tak už chápete proč se nemůžeme rozhodnout? Buk nebo dub? Pomozte nám a napište, který z nich je váš oblíbenec. My zatím zakopeme válečnou sekeru, ať můžeme pro vás v klidu dokončit pár dubových novinek:)