Látka na první pohled. Část druhá.

23.02.2020

Ve druhé části blogu vzpomínáme na dřinu spojenou s renovací a výsledky našeho snažení zachraňovat starý a krásný nábytek. Je to už půl roku co jsme si z našeho jarního dobrodružství přivezli hromadu potahových látek. Pečlivě jsme vybírali s vědomím, že stejné látky už asi neseženeme. Co vám budeme povídat, nezbyl z nich ani centimetr. A nábytek, který jsme do nich očalounili již zdobí interiéry našich skvělých zákazníků.

Šest židlí trpělivě čekalo v našem skladu na vhodnou látku. Mohli jsme pak po příjezdu ihned začít první projekt. Ondřej nábytek za ohlušujícího bouchání rozložil. Chvíli to vypadalo, že chystá dřevo do kamen. Rychle je ale zase pevně slepil. Povrchy jsme oživili včelím olejem. V každém sedáku jsme dávali nové popruhy a ručně vyplétaly pružiny. Velmi pracná renovace, ale ve výsledku jsou židle extra pohodlné. Určitě pohodlnější než centimetr molitanu na překližce:) Vybrali jsme pro ně látku ze španělského Gijonu. Florální vzor na tyrkysovém podkladu s geometrickým detailem. Skvěle doplnila středně tmavé dřevo. Židle jsou enormně pohodlné a když jsme si do nich sedli, už se nechtěli zvednout! Dnes dělají parádu panu Milanovi na chalupě na Rakovnicku. 

Jaké překvapení bylo, že i po čalounění šesti židlí nám zbyl ještě kousek látky na očalounění jednoho sedáku ke klasickému Thonet křesílku. 

Další látka také z Gijonu se nám naopak hodila ke klasickému TON křeslu z šedesátých let. Dřevo na křesle jsme vyvedli ojediněle v černé barvě aby ladilo ke geometrické látce se zlatým detailem. Renovaci těchto křesel už máme vyvedenou k dokonalosti. Odstraníme staré čalounění, ručně brousíme dřevo, napínáme popruhy, usadíme pružiny... Teprve až při závěrečném potažení látkou a nasazení područek vidíme finální výsledek. Ze stejné látky jsme dokázali střihnout i pár taburetů, které jsou u nás hodně oblíbené a vždy se po nich jen zapráší. A také zaprášilo.

Následovali dvě velká čalouněná křesla, na která jsme se dlouho těšili. Před námi bylo hodně těžké práce a možná proto nábytek tak dlouho čekal na renovaci. Když už ale máte krásné potahové látky, nelze nic odkládat! Každé křeslo tvoří samostatný soliter. Použili jsme "papouškovu" látku z Porta a látku se vzorem velkých květů ze Santanderu. Při práci s tak velkým a těžkým nábytkem se nám vždy potvrdí heslo "ve dvou se to lépe táhne". Křesla mají zatočené dubové nohy a stažená záda, vysoké područky. Tvar těchto křesel jsme si zamilovali, o pohodlí nemluvě! Přestože je každé jiné, nakonec stále zůstávají spolu, obě si zakoupila naše věrná zákaznice z Prahy.

Propojili jsme dvě naše nejoblíbenější činnosti, cestování a originální renovace. Vzniklo 8 taburetů, 7 židlí a 3 křesla. A tak už zase přemýšlíme kam vyrazíme příště. Určitě někam, kde budou k dostání krásné látky! ♥

Děkujeme za zájem!

Martina a Ondřej