Látka na první pohled. Část první.

23.07.2019

Najít vhodnou potahovou látku je občas velký oříšek. Proto hledáme neustále. Když někam cestujeme navštívíme také místní obchody s textiliemi. Je to vlastně adrenalin, nikdy nevíme na co narazíme. Navíc naše renovace dostane nádech jedinečnosti. Další čalouněné kousky s touto látkou již mít nebudeme. Na jaře jsme vyrazili k oceánu (kam jinam keporkaci) a navštívili několik obchodů. A rozhodně to stálo za to!

Santander

Příjezd do každého většího města nám není zrovna příjemný. Podjezdy, nájezdy a nadjezdy. Všude milion aut a milion lodí. My navíc milujeme širé hory nebo hluboké lesy. Ale výjimky je třeba dělat, nechceme se odloučit od světa lidí:) Promenáda plná obchůdků se táhne podél pobřeží a je velice rušná. Ono každé město u vody má své kouzlo. Zavzpomínáme na Louny ležící u Ohře. Hasíme hlad a žízeň v zapadlé kavárně a dojímáme se krásnou látkou. Starý rozklepaný barman nám servíruje kávu. V centru Santanderu jsme našli malý obchod s látkami. Je to příjemná změna, vybírat si látku osobně. Osaháte si materiál i tuhost. Takže sice jsme na výletě, ale pracujeme! Prodejnu jsme našli, ale je spíše útulný obchůdek. Má tři metry čtvereční a je přeplněný. Doslova. 

S paní prodavačkou si sice nerozumíme, ale hezky se na sebe smějeme. Nadšeně se hrabeme v látkách. Náš "filtr" výběru vhodného potahu je nastavený velice přísně. Musí to být pevná látka s vysokou gramáží vhodná na čalounění. Originální a neokoukaná. Z příjemného materiálu a se zajímavým vzorem. Je to napínavé, ale nakonec nacházíme. Bereme dostatek na staré křeslo z třicátých let, které nás nedočkavě čeká v dílně. Máme co jsme hledali a vyjíždíme dál po pobřeží Španělska a zastavujeme se na pláži chladit nohy v oceánu. Máme dobrou náladu z úspěšného lovu!

Gijón

Pro nás již to dávno není Gijón, ale Xixon. A nejsme ve Španělsku, ale v Asturii. Tady se nepije víno, ale Sidra. Tak si nás místní naučili. Mají ale být na co hrdí. Asturie je nádherná. Oceán, hory, všude stromy a zeleň. 

Náš lov látek zvesela pokračuje. Místní obchod s textiliemi by měl být větší než ten v Santanderu. Obě prodavačky se na nás zeširoka usmívají. Ze všech těch rolí látek vybíráme dva favority. Černobílé a zlaté hvězdy bude látka na klasické křeslo od J. Halabaly a zbude i na několik taburetů. Oproti tomu veselá látka s květy na modrém podkladu bude na šest židlí z období Art Deco. 

Porto

Na řece Douro se pohupují lodě naložené. Jsou na nich staré sudy s vínem. Za nimi panorama města Porto. Vše perfektně naaranžované pro turisty. Zážitek dokresluje spousta nejrůznějšího sladkého pečiva, které v Portugalsku koupíte na každém rohu. To ve spojení se skvělou kávou opravdu nemá chybu. Tady se nám líbí. V Portu trávíme celý den a počkáme si na večer, až se celé rozzáří. Jedno místo ještě nesmíme vynechat a rozhodně ho navštívit. Velký obchod s textiliemi, ten ale otevírá až zítra. Tak dobrou noc!

Ráno rozhodně žádný spěch, obchody otevírají v 10:00 a ani tento není výjimkou. Máme tak čas promyslet si, co ještě potřebujeme nakoupit. Křeslo z třicátých let máme ještě jedno a ideální látku na něj jsme ještě nesehnali. Obchod otevírá a my nedočkavě vcházíme jako první. Naráz jsme v bludišti látek...

Na první pohled mají velký výběr. Při detailním procházení však zjišťujeme, že většina látek není vhodných na čalounění. Hlavně ty ze 100% bavlny s potiskem nevydrží a nelze je tak použít. Nacházíme jeden zajímavý gobelín s výrazným vzorem. Jsou na něm papoušci a velmi nás baví! Lov je tak u konce a vyrážíme pryč z města. Rovnou do nejvyšších Portugalských hor! Náš příběh ale zdaleka nekončí. V další části našeho vyprávění zjistíte, jak se nám povedlo realizovat renovace z těchto nádherných látek ♥